Войската на Българското царство в периода 976 – 1018 г. Част 1 - Списание "Македонски преглед"

четвъртък, 6 март 2025 г.

Войската на Българското царство в периода 976 – 1018 г. Част 1


Снимка: Българска история (bulgarianhistory.org)


"Руските походи срещу Българското царство през 967 – 968 г. и 971 г., първоначално замислени като военна демонстрация срещу управляващите в Преслав от страна на Византия[1], довеждат до драстични промени в съотношението на силите на Балканите. Първоначално България се оказва под контрола на киевския княз Светослав (945 – 972), а след успешната офанзива на византийската армия през 972 г. политическият център на царството е присъединен към военно-административ- ното устройство на Източната Римска империя[2]. 

Организираните церемонии в Константинопол в очите на управляващия елит в ромейската столица имат за цел да демонстрират, че е сложен окончателен край на проблемния съсед на север[3]. Въпреки тази тържествена прокламация, действията на византийския император Йоан Цимисхий (969 – 976) не ликвидират българската държавност. 

В югозападните български земи, останали свободни от пряката ромейска власт[4], се обособява нов политическите и военни инициативи на комитопулите[5], подети през 976 г., непосредствено след смъртта на император Йоан, се реализират в изключително тежка военно-стратегическа обстановка. 

Чрез подчиняването на централните територии на царството, Византия лишава българската държава от една от основните ресурсни бази за българската войска. Паралелно с това, трайното овладяване на земите между Стара планина и р. Дунав, както и земите в междуречието на реките Прут и Днестър, откъсва българската власт от печенезите, които по времето на царете Симеон и вероятно Петър са привличани като съюзници в критични за държавата моменти[6]..."

Няма коментари:

Публикуване на коментар