Светлопис за Илинден (4). Фотографии, заснети по време на Илинденското въстание (1903 г.) - Списание "Македонски преглед"

неделя, 4 декември 2022 г.

Светлопис за Илинден (4). Фотографии, заснети по време на Илинденското въстание (1903 г.)


В навечерието, по време на и след Илинденско-Преображенското въстание на Балканите (и най-вече в Княжество България) се изсипва цял легион от представители на световния периодичен печат. Сред тях британците са не само най-многобройни, но и най-добре технически екипирани – предимно с фотоапарати. Заснетото у нас те изпращат у тях – главно на лондонските илюстровани издания1. 

След завръщането си в родината някои от тези журналисти препрочитат своите кореспонденции, преосмислят преживяното на размирния полуостров, подреждат записките си и… сядат да пишат книги. За да се потопят в спомените, за да ги възкресят, а и за да ги направят достояние на четящата аудитория… 

Убедили се в мощта на визуалната стихия, авторите изравят от своите архиви и фотографиите – било собствено производство, било придобити „на терен“ от други снимачи, за да онагледят с тях документално-публицистичните си творби. Така те стават не само летописци на революционната епопея, но и нейни светлописци… 

 Това прави и англичанинът Реджиналд Уайън2, илюстрирал книгата си „Балканите отвътре“ (1904 г.) със 104 фотографии, една трета от които се оказват заснети в България; и американецът Фредерик Мур3, визуализирал своя пътепис „Балканската следа“ (1906 г.) с 62 снимки, осъществени и в България (17), и в Македония (около 15); и британецът Хенри Ноуел Брейлсфърд, аранжирал книгата си „Македония. Нейните народи и тяхното бъдеще“ (1906 г.) с 32 фотографии… „Македония. Нейните народи и тяхното бъдеще“ (1906) „През ранната есен на 1902“4 или през април 1903 г. неколцина видни британски общественици, политици, аристократи и духовници основават в Лондон Балканския комитет – неправителствена организация, чиято цел е да подпомага балканската политика на управляващите в Англия среди5. 

Измежду учредителите личат имената на проф. Джон Уестлейк – първия председател на комитета, братя Бъкстон – Ноел Едуард и Чарлс Родън, великия археолог Артър Джон Евънс, Джеймс Баучер, Джон M. Макдоналд, Хенри Ноуел Брейлсфърд…

Няма коментари:

Публикуване на коментар