Песенно книжовно наследство от времето на цар Самуил (X – XI в.) - Списание "Македонски преглед"

четвъртък, 6 март 2025 г.

Песенно книжовно наследство от времето на цар Самуил (X – XI в.)


"Самуиловото царство от втората половина на Х – началото на ХI в. има за сърцевина региона на Охрид, един от най-значимите български културни центрове. Известно е, че Самуил премества столицата на България от Велики Преслав в Охрид и Охрид влиза в българската история като последна столица на Първото българско царство – между 992 г. и падането на страната под византийско владичество в 1018 г. В Охрид, израснал като голям западнобългарски книжовен център, се пазят образци на целия книжовен репертоар, преведен и съставен в източнобългарския Преславски книжовен център[1]. 

В последно време стана известно, че книгата с песенни текстове за богослужебна употреба или химнографската книга, употребявана в източноправославния свят докъм XII в., е Тропологът – универсална богослужебна книга с много широко разпространение, позната по обозначенията ѝ на гръцки език като Трополог, на грузински като Иадгари, на сирийски като Троплигин и на арменски като Шаракноц. 

В своя първоначален „глобален“ репертоар, който отвежда към V в. назад, книгата съдържа песнопения за цялата година по неподвижния и по подвижния кръг в непрекъснат богослужебен ред по празниците на църковния ка- лендар, започвайки обикновено с Рождество Христово, често предше- ствано от Благовещение, а в някои от сирийските преписи с Богоявление, практика, останала от времето, когато Рождество и Богоявление са се чествали в един ден[2]..."

Няма коментари:

Публикуване на коментар